Blog jen tak pro radost, pro vlastní přehled a sem tam jako základ diskuze

22Úno/100

AC3 vs DTS

Dolby Digital a DTS jsou 6-ti kanálové zvukové systémy, a momentálně jsou standarty ve významných filmových a nahrávacích stidiích a digitální televizi. Oba standarty používají 5.1 sestavu reproduktorů. Tento formát se skládá ze tří předních reproduktorů a dvou zadních. Označení .1 je šestý kanál. Nazývá se LFE a je posílán do subwooferu.
Dolby Digital používá formát AC-3, který dokáže dekódovat jakýkoliv Dolby Digital dekodér a převést ho na 5.1 zvuk. Dolby Digital je odborný název pro Dolby''s multi-channel digital sound coding technique (více kanálový technika kódování digitálního zvuku), mnohem běžněji uváděný jako Dolby 5.1. Proces kódování 6-ti kanálového zvuku (Jeden kanál zvlášť pro přední levý, přední pravý, center, levý prostorový, pravý prostorový a subwoofer) byl původně vytvořen do kin. AC-3 se postupně usadilo i pro domácí využití a spolehlivě se stává nejběžnějším zvukovým formátem pro DVD.

DTS je proces kódování a dekódování, který poskytuje 5.1 kanálový zvuk v „Master kvalitě“ na CD, CD-R a DVD. Každý disk kódovaný technologií DTS představuje zvukový „klon“ originální filmové zvukové stopy.

DTS je velice podobné AC-3 svým použitím.
DTS může být uloženo na CD-R a přehráno opět na CD přehrávači s digitálním (S/PDIF, nebo Toslink) výstupem který je připojen k DTS přijímači (dekodér + zesilovač). DTS poskytuje kvalitnější zvuk než Dolby Digital (AC-3).

Rozdíly mezi Dolby Digital (AC-3) a DTS:
-DTS se zdá být věrnější v poskytování nižších frekvencí

-DTS umožňuje zvuku dýchat – průzračnost

-AC-3 zanechává dojem že v kompilaci něco chybí

-při nižším bit-rate začíná AC-3 znít, jako MP3 kódovaných na   96kbps

DTS je více jak tří rozměrné. Zvuk hrající z jednotlivých reproduktorů zní mnohem plněji. Tato plnost byla mnohem více patrná u muziky. Namísto jednoduché reprodukce z reproduktorů nevyplňuje DTS přední část zvukové scény pouze ze strany na stranu, ale mnohem více do hloubky k tomu. Reprodukce basů byla rovněž více definována ve verzi DTS, znějících v DD nečistě.

Shrnutí:
DTS má kompresní poměr 3:1, Dolby Digital 12:1. Toto přináší DTS mnohem více dat k dispozici a vskutku umožňuje excelentní využití. DTS zvuk je znatelně více otevřený, čistější, a více prostorový a přirozenější než Dolby Digital.
Když porovnáme tyto dvě technologie, poukazuje mnoho spotřebitelů na 3 zvukové výhody DTS:
-Jemné odstíny – Každý jednotlivý zvukový efekt je  krystalicky čistý, přidávající ke zvuku realističnost zvukové stopy.
-Dynamický rozsah – nejhlasitější „rány“ mají větší hloubku, a nejtišší pasáže jsou „bez šumu“.
-Oddělené kanály – Všechny 5.1 pracují v plném potenciálu bez akustických „krvácení“ nebo „hroucení“.

zdroj: http://www.kiv.zcu.cz/~lobaz/mhs/semestralky/2006/surroundsound/layout.php?a=dts&b=7

Označeno jako: Žádné komentáře
19Úno/100

NVIDIA GeForce G210

NVIDIA GeForce G210 do PCIe x1 od Albatronu

Albatron představuje grafiku G210 v low-profile s pasivním chlazením. Zvláštní jí dělá pouze to, že se zasouvá do PCIe x1 slotu, tím může být užitečná pro některé lidi, kteří schánějí grafiku do Mini-ITX desky. Grafiku pohání jádro GT218 s 16 CUDA procesory, čip je vyroben 40nm způsobem. Takty jsou 589/1402/500MHz. Paměť je 512MB typu DDR2. Výstupy jsou HDMI, DVI-D a D-Sub.

Zdroj: http://www.ddworld.cz/blogy/hardware-a-it/novinky-u-nvidia-5-2.html
Zařazeno do: HTPC Žádné komentáře
4Úno/100

HD testovací soubory

Na testování různých vlastností přehrávání videa je na webu pár vyhlášených souborů.

Asi nejznámější je Samsung.Demo.Oceanic.Life.x264.1080p.40Mbps.mkv - brutální proud dat, silné zatížení procesoru, odzkouší co všechno umí či neumí vaše HTPC (Video bit rate: 39.7 Mbps, audio bit rate: 448 Kbps).

Další dobrou 1080 alternativou jsou HD znělky distributorů filmů.

Výboré je také tzv. Suzumiya Haruhi no Yuuuts video, které obsahuji i karaoke titulkování (hned 3 najednou).

Zařazeno do: HTPC Žádné komentáře
30Led/100

XBMC a utility k němu

Už před nějakou dobou jsem si vybral XBMC jako hlavní přehrávač pro mé budoucí HTPC, teď pomalu naplňuji a edituji databázi.

K tomu jsem našel pár zajímavýc utlilitek:

Media Companion

Web: www.billyad2000.co.uk

Download v současnosti přes diskuzní fórum (autor se rozhodl celý program kompletně přepsat): verze 3.198 (22.12.2009)

Celkem snadno dokáže naplnit adresáře NFO soubory se zvolenými daty a také vybranými Fanarty a Postery. Použil jsem to zatím na serály a i když to bylo vcelku pracné, tak se mi podařilo následně do XBMC načíst přesně to co jsem si zvolil v tomto progámku.

Určitě toho v tomhle programu bude víc...

XBNE XBMC DataBase Editor

Web: sourceforge.net/projects/xbne

Download: sourceforge.net/projects/xbne/files

Zjevně vyvíjeno francouzi, ale pěkné a funkční. Dokáže se připojit na databázi XBMC (userdata/MyVideos34.db), editovat v ní, vyextrahovat veškeré obrázky do adresářů k videům a vytvořit NFO soubory. Pro přípravu a následné přenášení výborný nástroj.

A ještě jsem narazil při hledání řešení použití CoreAVC kodeků v XBMC na toto: DSPlayer GPU assisted video decoding

Zařazeno do: HTPC Žádné komentáře
30Led/100

Moje prvotní úvahy o HTPC

Před nějakým časem jsem se u Petra setkal s fungujícím a velmi slušně vypadajícím HTPC. Což mě inspirovalo k realizaci již velmi staré myšlenky, vytvořit si vlastní HTPC.
Jsme teď v procesu zařizování si obýváku, knihovnu, resp. stěnu jsme zvolili IKEA Expedit z několika různých dílů. Expedit se mi líbil už kdysi svojí ideálně modulární konstrukcí - všechno jsou to vlastně čtvercové poličky, do který pasují různé doplňky - od krabic až po dvou-šuplíkové moduly. Mě pro umístění komponent HTPC vyhovuje modul s dvířky.
Hlavní parametry co by to HTPC mělo umět/mít:

  • umět bezproblémově přehrávat video ve Full HD (1080p)
  • výstup HDMI
  • eSata port pro připojování ext. disků
  • minimálně 4 SATAII porty nejlépe
  • kapacitu datových disků minimálně 3GB
  • pokud možno být absolutně tiché
  • co nejnižší spotřebu
  • vejít se do toho EXPEDIT zavíracího boxu

Je jasné, že tém nejdůležitějším je motherboard (mobo) a již po několika hodinách surfování a konzultacích s Petrem je jasné, že to nebude žádná sranda.

Zařazeno do: HTPC Žádné komentáře